DAF CF и XF
Тест на DAF CF и XF
- 19/06/2017
- Мартин Донков
- Мартин Донков
- Коментарите са изключени за Тест на DAF CF и XF
През изминалия месец DAF организира първи тест драйв на новото поколение тежкотоварни автомобили CF и XF. Събитието се състоя в Холандия, близко до Маастрих. Поколенията CF и XF поставят нови стандарти по отношение ефективността на транспорта и комфорта на водача. Първото впечатление от новите генерации е за промени по външния вид, но това е най-малкото подобрение, разходът на гориво е намален с до 7 процента благодарение на нововъведения при двигателите, силовата линия и оптимизирания аеродинамичен пакет. Нова е и системата DAF Connect fleet management, която води до допълнителни ползи. CF и XF също така предлагат намалено тегло, което повишава товароносимостта. Интериорът и екстериорът на моделите също са претърпели модификация и осигуряват допълнителен комфорт на водача.
Екстериор
Първото впечатление, което получих от новите DAF CF и XF, бе от подобрения дизайн. Да си призная първата ми мисъл бе, че става въпрос за модерните при леките автомобили козметични промени без особен практически смисъл. Всъщност всички външни промени по двата модела са с цел да подобрят аеродинамиката. За да се постигне възможно най-нисък разход на гориво, челното съпротивление е намалено благодарение на новия дизайн на слънчевите козирки. Освен това XF е с подобрена предна маска, оптимизираща потока на въздуха зад решетката за оптимална аеродинамика около транспортното средство и през двигателния отсек. Новите затварящи решетки намаляват съпротивлението, а новите затварящи се междини между фаровете и ъгловия дефлектор реализират възможно най-добрата аеродинамика.
DAF е разработил изцяло нова и компактна система за последваща обработка на изгорелите газове (EAS) за новите CF и XF, което позволява повече пространство на шасито за монтирането на различни приспособления и компоненти, като по-голям резервоар за гориво, компресори, кутии за инструменти или кран.
Усъвършенстваната технология на EAS позволява 40 процента намаляване на общия размер на системата. Компактната кутия се загрява по-бързо, позволявайки на двигателя да достига по-бързо до оптималните си параметри.
Компактността на агрегатите EAS също така означава, че за специални приложения вече няма нужда да се разделят филтрите за дизелово гориво и филтъра за твърди частици, което допринася за отличната цялостна ефективност.
Друго предимство на новия ултракомпактен EAS модул е, че той е с около 50 килограма по-лек. Благодарение на допълнителните мерки като оптимизиране на теглото на двигателя и шасито новите CF и XF предлагат 100 кг повече полезен товар.
Сервизните интервали на DAF CF и XF могат да бъдат удължени от 150 000 на 200 000 километра. Въпреки компактните размери на устройството EAS неговите възможности са несравними, което води до интервали за почистване на пепел до 500 000 километра, което допринася за максималното време за работа на клиента.
Задвижване
Трасето на тестовото шофиране бе в хълмистата южна част на Холандия. То бе особено подходящо да бъдат демонстрирани в реални условия предимствата на новата силова линия. Тя е изцяло интегрирана и иновативна. Новите модели предлагат водеща горивна ефективност. Това означава, че двигателят, системата за обработка на изгорелите газове, скоростната кутия и задната ос постигат оптимално взаимодействие. И предоставят максималното представяне още при съвсем ниски обороти. Това е в пълна хармония с философията на DAF – Transport Efficiency, изповядваща максимално намаляване на стойността на притежание на тежкотоварния автомобил.
Двигателят PACCAR MX е с подобрено турбо пълнене и нова EGR система за рециркулация на изгорелите газове. Топлинната ефективност е подобрена чрез разработването на нова горивна система, включваща нови бутала, инжектори и инжекционни стратегии, като се използват по-високи съотношения на компресия.
Използват се нови високоефективни охлаждащи, кормилни и маслени помпи с променлива скорост за постигане на най-нисък разход на гориво.
Основен принцип при разработването на новите двигатели е намаляването на оборотите на двигателя за по-добра горивна ефективност. Максималният въртящ момент на двигателите PACCAR MX-11 и MX-13 е значително увеличен и вече е на разположение от 900 оборота в минута. PACCAR MX-13 произвежда 390 кВт/530 к.с. и има 2600 Нм въртящ момент при 1000 об/мин. Новото поколение автоматични скоростни кутии TraXon се предлагат в два варианта – 12-степенни стандартни за CF и XF и 16-степенните, които са опция. Разширената употреба на EcoRoll позволява по-малко загуби от триене, по-бърза смяна на скорости и допринасят за ниския разход на гориво. Тихата и гладка работа и прецизното управление на съединителя подобрява чувствително удобството на водача. Маневреността е подобрена, дори и при по-високи скорости. CF и XF разполагат с изцяло нова електрическа и електронна архитектура. Блокът за управление е изцяло нов. Той включва подобрени функционалности като EcoRoll, Cruise Control, както и Dynamic Cruise. Dynamic Cruise адаптира характера на круиз контрола към различните условия на шофиране. Благодарение на допълнителната интеграция на Predictive Cruise Control (PCC) и EcoRoll PCC вече може да активира EcoRoll по-рано, когато и двете технологии са изчислили, че инерцията на автомобила е достатъчна, за да пренесе превозното средство в неутрална предавка след върха на хълма. Налични са също така и няколко софтуерни настройки, като например е тази за транспорт на цистерни, която намалява влиянието на хидравличните удари.
Задният мост също е с подобрен дизайн и предавателното число е намалено до 2.05: 1, което позволява скорост от 85 км/ч при едва 1000 – 1040 об/мин в зависимост от избора на задвижване. Новото поколение диференциал на задния мост се отличава с изцяло променен дизайн на коронното колело и пиньона, позволявайки висока издръжливост и ефективност, както и изключително ниски нива на шум. Използването на масла с нисък вискозитет в задните оси и крайните лагери на колелата с ниско триене повишават и горивната ефективност.
Освен мощността на двигателя и производителността на моторната спирачка PACCAR е подобрена. Максималната спирачна мощност на двигателя PACCAR MX-11 е нараснала от 320 до 340 кВт. Спирачната мощност се е увеличила с 20 на сто в диапазона от 1000 до 1500 оборота в минута. Максималната спирачна мощност на MX-13 е не по-малка от 360 кВт и в диапазона от 1200 до 1500 об/мин спирачната мощност се е увеличила до 30 процента.