София – град за хората
- 12/10/2017
- Мартин Донков
- Мартин Донков
- Коментарите са изключени за София – град за хората
Интервю с инж. Симеон Славчев, общински съветник и съпредседател на „Политическа група 5“ в Столичния общински съвет, за бъдещето на организацията на транспорта в столицата.
Какво е бъдещето на градския транспорт в София?
В момента в Столична община се разработва План за устойчива градска мобилност, който включва развитието на градския транспорт и на цялата транспортна инфраструктура на София както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Гръбнакът на транспорта в София е метрото и след изграждането на третия диаметър ще може да се направи пълна реорганизация на обществения транспорт на територията на Столична община. Моето предложение е наред с изграждането на метрото Столична община да започне да обновява автопарка си с електробуси, като част от тях могат да бъдат използвани и за довеждащ транспорт до метрото. Тарифната политика на Столична община също определя до голяма степен развитието на градския транспорт. Личното ми мнение е, че всеки, който използва градския транспорт на София трябва да заплаща справедливо получената от него услуга. Тоест транспортната услуга да се заплаща за изминато разстояние и тук подходите са два. Единият вариант е билетите да бъдат времеви например за 30 или 60 минути и за това време да може да се сменят всички видове транспорт автобусен, трамваен, тролеен и метро. Вторият вариант е да се въведат така наречените тарифни зони и градския транспорт на София бъде зониран. За да се въведат и двата варианта, обаче е задължително градският транспорт в София да бъде приоритизиран, тоест да се изградят навсякъде бусленти и светофарите да дават предимство на градския транспорт. Това ще доведе до два положителни ефекта. На първо място градският транспорт ще стане предпочитан от всички жители и гости на София, които ще могат бързо, удобно и планирано да се придвижат до всяка една точка на София. И на второ място всеки ще заплаща справедливо услугата, тъй като когато градският транспорт е с приоритет, той няма да попада в задръствания. За да може да стане това на практика трябва да бъде внедрена електронната билетна система. В момента тече обществената поръчка за изпълнител, който ще има срок от 18 месеца да изгради цялостната билетна система на столицата. В градската мобилност влиза и развитието на електрическата мобилност и моето предложение в Столичния общински съвет е тя да стане приоритет на Столична община, защото това е първата крачка към превръщането на София в екологично чист и зелен град.
Какви са възможностите за извеждане на трафика от града?
Първата крачка, която трябва да се направи е да се изградят зони в София, които ясно и точно да регламентират кое превозно средство кога и къде може да се движи. Тук дори смятам да предложа промени в Наредбата за организация на движението на територията на Столична община и в Наредбата за определяне на размера на местните данъци на Столичен общински съвет. Целта е да може да се въведе ред, чрез който ще се облекчи значително трафикът в София от една страна и всеки ще може да заплаща справедливо данъци за превозното средство, което използва, но пряко свързано с това колко замърсява то. Тоест предлагам да се въведе европейската практика и всеки автомобил да има стикер, който съобразно замърсяването, което генерира да показва в кои зони и в кои часове може да се придвижва. Дори бих стигнал и по далече – в идеалния център на София да не могат да влизат автомобили, които сериозно замърсяват. Друга мярка е въвеждането на така наречените „успокоителни зони“, в които максималната скорост на придвижване да бъде 30 км/час. Това ще доведе до извеждане на транзитния трафик от центъра на София.
Строят се множество велоалеи, предвиждат се нови пешеходни зони, това намалява броя на паркоместата в центъра на града. Как общината може да компенсира тези места?
Моята философия и разбиране е, че ако планираме София за коли и трафик, ще получим повече коли и трафик. Ако планираме обаче София за хората и пространствата, ще получим повече пространства за хората. В тази връзка мисля, че е по-важно да се изграждат повече велоалеи, повече пешеходни и зелени зони в София. Целта, която „Политическа група 5“ си постави в началото на мандата, е до края на 2019 година в София да има изградена истинска мрежа от велоалеи, така че от и до всяка една точка на София да може да стига с велосипед. Една от целите, които „Политическа група 5“ си постави за настоящия политически сезон в общинския съвет, е да бъде създадена система за изграждане на общински подземни и надземни паркинги както в идеалния център на София, така и в кварталите и най-вече в близост до системата на обществения транспорт. Ако успеем да приложим тази европейска практика и изградим на ключови места в София паркинги на няколко нива ще се компенсира и балансира намаляването на паркоместата при изграждането на пешеходните зони и велоалеите.
Интермодалният и мултимодалният транспорт са залегнали в основата на европейската политика за развитие на транспорта. В каква степен София разполага с инфраструктура за развитието на такъв вид транспорт?
Интермодалният транспорт е също един от приоритетите и целите на „Политическа група 5“ в Столичния общински съвет. Мисля, че София разполага с инфраструктура, която може много бързо и лесно да се комбинира и изпълни напълно европейската политика за развитието на транспорта. В общинския съвет вече работим по този въпрос и много скоро ще успеем да свържем метрото на София с железопътния транспорт, което ще направи възможна пряка интермодална връзка с регионалните и международните влакови направления. Този интермодален транспортен възел ще бъде изграден при метроучастъка Метростанция „Сливница“ – Метростанция „Обеля“ и така ще стане възможна интермодалната връзка с националната ж.п. мрежа. Този процес за мен и изключително важен и той трябва да бъде разширен и доразвит, още повече, че с наличната инфраструктура на София ще са необходими малки усилия и малко средства, но ефектът ще е огромен.
Една от основните цели на вашата политическа група е по-голяма прозрачност в управлението на столицата. Как смятате да ангажирате гражданите?
За „Политическа група 5“ прозрачността е ключов елемент от изграждането на доверието и най-вече за прякото участие на гражданите в управлението на София. Тогава, когато всички заинтересовани страни са информирани за това какви решения предстои да бъдат вземани, тогава могат своевременно да дават своите предложения, допълнения и препоръки. Това на практика дава възможност на всички заинтересовани страни да участват при формирането и взимането на решенията. В момента „Политическа група 5“ разработва електронен бюлетин, чрез който всички граждани, неправителствени и граждански организации, както и всички заинтересовани страни ще могат да получат информация за предстоящите обсъждания, предложения и решения в Столичния общински съвет. В електронния бюлетин ще бъдат вкарани и всички обсъждания, политики и решения на постоянните комисии в Столичния общински съвет, тъй като в тях се формират и взимат решенията за всяка секторна политика.
Постигнахте много с преместването на Автогарата пред храм-паметник Александър Невски, това ли е правилната формула за работа с гражданите?
Изключително съм удовлетворен от факта, че успяхме с тази кауза и показахме и доказахме, че когато гражданската активност и енергия бъде насочена в правилната посока и тя бъде съчетана с политическа воля и решимост, даден проблем може бързо и лесно да се реши. Тук е и мястото да благодаря на всички граждани и институции в това число и на Светия синод, които активно се включиха и помогнаха в общата ни кауза пространството пред един от символите на България – храм-паметника „Св. Александър Невски“ да се превърне в пешеходна и социална зона. Убеден съм, че това е формулата и ще продължавам да работя по този модел за решаването и на други проблеми на София.