VW Caddy 1.4 TGI BlueMotion
Само 6 лева на… 100 км
- 29/09/2016
- Емил Грозданов
- Мартин Донков
- Коментарите са изключени за Само 6 лева на… 100 км
Първата ми среща с четвъртата генерация на Caddy бе в Марсилия преди повече от година. Там се запознах с почти всички модификации и двигатели на Caddy. През август тествах версията, задвижвана от природен газ – TGI, която е изключително актуална поради предлагащата ниска цена на пробег спрямо дизеловите и бензиновите двигатели.
1.4-литровият TGI двигател с турбокомпресор е подходящ за работа на природен газ и предоставя приблизително същата мощност, както на 2.0-литровия му предшественик EcoFuel. Затова пък агрегатът е с по-малки размери и предлага значително подобрено ускорение и еластичност, а благодарение на турбокомпресора икономисва до 1,7 кг газ на 100 км.
Дали е така? Обикновено при тестовете избирам някакъв маршрут, но не и този път. Желанието ми бе да се запозная с поведението на автомобила в типичните за България условия.
Първата част от теста бе да проверя поведението на Caddy TGI при движение на автомагистрала. Така поех към Пловдив по АМ „Тракия”.
Тава, което ми хареса, е по-меката и плавна возия. Нямаше я онази типична за предишните поколения скованост. Макар и платформата на VW Caddy 4 да е старата PQ, конструкторите са използвали пълен набор електронни системи на платформата MQB. Оттам промените по настройките по окачването и заедно с добавения втори лист към ресорите отзад са довели до значителното повишаване на комфорта. Тези промени водят и до по-добрата стабилност на пътя, и до намалената чувствителност към неравностите по него. Редно е да отбележа, че тестовият автомобил бе с оборудване Trendline и бе качен на 17-цолови колела с алуминиеви джанти, в случая “Madrid”.
Голям плюс за четвъртото поколение Caddy е по-доброто обезшумяване на купето. В движение при висока скорост можете да разговаряте със спътниците си без излишни усилия и напрягане или пък да се наслаждавате на любимата си музика. При спряло положение двигателят е толкова тих, че трудно може да се разбере дали се е задействала stop/start системата.
Що се отнася до динамиката, 1.4-литровият TGI двигател на Caddy предоставя 110 к.с. при 4800 об/мин и максимален въртящ момент от 200 Нм при 1500-3500 об/мин. Тестовият автомобил бе оборудван с 6-степенна ръчна скоростна кутия, но двигателят може да бъде куплиран още и с 6-степенна автоматична с двоен съединител DSG. Направи ми впечатление колко дълги са предавките 3-та, 4-та и 5-та. Докато им свикна, често ми се налагаше да поглеждам бордовия компютър за превключване на предавките за достигане на оптимален разход.
Метановото Caddy обича турбините
Движейки се със скорост 120-130 км/ч, наблюдавах моментния разход на природен газ – той бе в границите 5.0-5.2 кг, което бе напълно очаквано. Дори при тази скорост автомобилът би ускорил при настъпване педала на газта. Турбините добавят мощност, а малкият обем на двигателя е от значение за ниския разход на гориво. При сегашни цени на метана 1.15-1.20 лв./кг разходът за 100 км е малко над 6 лв., при това без да се ограничава скоростта до 90 км/ч.
По улиците на Пловдив тестът премина в градско шофиране. Не малко време и километри изминах във вътрешноградска среда поради многото ремонти по пътя, с произтичащите задръствания и обходи. Кадито се представи отлично, като демонстрира и завидна маневреност. Както и в града, така и на обратния път до София усредненият разход не надхвърли 5.2 кг. Освен нисък разход Caddy TGI BlueMotion, технология стандартна при този двигател, може да се похвали и с най-ниски емисии на СО2 в класа си – 112кг за 100 км. Общата вместимост на бутилките е 26 кг, които осигуряват над 500 км пробег, а при удължената версия Maxi – 37 кг природен газ.
Поемайки от околовръстния път по Бистришко шосе посока нагоре към Витоша метановото Caddy показа слабост.
Caddy TGI мрази изкачванията с малка скорост
За съжаление попаднах в редовното за този участък задръстване на автомобили, движещи се след автобус, задаващ скорост от 25 км/ч. Общо взето съм свикнал с по-бавното ускоряване на този тип автомобили, тъй като личният ми автомобил използва същото гориво, но точно в този случай VW Caddy TGI ме изненада. Тази скорост на придвижване задаваше обороти на двигателя 1500-1600 об/мин, които не доставяха достатъчно мощност за каквото и да е ускорение на втора предавка при този наклон, дори с педал до ламарината. Естествено след понижаване на предавката, двигателят си влезе в оборотите 2000-2200 об/мин и ускорението бе налице. В крайна сметка до Бистрица предпочетох да си остана в колоната след автобуса, без каквато и да е мисъл за изпреварване. Наистина липсата на тяга при ниски обороти създава определено чувство за неудобство и несигурност. Интересното е, че на теста преди време на същото Caddy 1.4 TGI, но съчетано с 6-степенна автоматична DSG скоростна кутия, не ми позволи да се чувствам ни най-малко некомфортно, независимо дали се движехме на равно, в градска среда или изкачвахме наклон. Това би могло да бъде решение, но ще ви струва определено доплащане.
Caddy 4 – серийно, с множество електронни системи
Те помагат на водача и допълнително защитават пътниците. И ако ABS, ESC и системата за контрол на налягането в гумите са изискуеми от производителите на автомобили за територията на ЕС, то има много други електронни пособия, които да направят управлението по-леко и безопасно. Volkswagen Commercial Vehicles е добавил многобройни помощни системи, които не са предлагани за автомобилите от този сегмент. Например пътническата версия Trendline е оборудвана със странични въздушни възглавници както за предните, така и за задните места.
От време на време при изпреварване добавеният радар Front Assist ме предупреждаваше за прекалена близост с движещия се пред мен автомобил. А заедно със системата City Emergency Braking при скорости по-ниски от 30 км/ч спомагат за автоматично спиране, когато водачът не е забелязал препятствие на пътя. Системата Post-Collision Braking пък влиза в употреба, когато след удар задейства спирачките, ако водачът не е в състояние да вземе мерки. Това намалява риска от последващ удар. Като стандарт е добавена и системата круиз-контрол (GRA) с възможност за ограничение на скоростта. Като опция може да се добави адаптивният круиз-контрол (ACC), който може да бъде активиран при скорости от 0-160 км/ч за DSG, или от 30-160 км/ч при механични скоростни кутии. Системите “Light Assist” и “Driver Alert” са стандарт за вариантите Highline с двигател TGI и 4MOTION.
Що се отнася до мултимедията в съчетание с Composition Colour и Composition Media или с Discover Media navigation system автомобилът може да се оборудва с камера за задно виждане. А като опция системата Park Assist предлага освен автоматизирано паралелно паркиране и автоматизирано излизане впоследствие, вече и перпендикулярно.
В случая автомобилът бе оборудван с радиосистема Composition Colour, която включва 5-инчов TFT цветен дисплей, MP3 и WMA CD-плейър, има мощност 4 x 20 вата и шест високоговорителя, слот за SD-карти, AUX-IN-вход, както и двоен тунер с PhasenDiversity за най-високо качество на радиоприемането. Като опция се предлага и Bluetooth връзка за мобилни телефони. Аз бих препоръчал използването от радиосистемата Composition Media, която е снабдена с 6,3-инчов дисплей. При нея съществува възможността да се добави функцията Mirror Link, чрез която можете да свържете вашия смартфон, така че да го ползвате през тъчскрийн дисплея на автомобила.
В заключение
VW Caddy TGI BlueMotion e един прекрасен избор както за фирмен автомобил, така и за семеен. Качествени материали, голям товарен обем, невероятно икономичен, с добра динамика. Съчетава пестеливостта на дизеловия мотор и поддръжката на бензиновия. И ползва гориво, което досега не съм чул някой да го “кръщава”.