Първа автономна доставка в САЩ
- 04/03/2017
- Otto
- Мартин Донков
- Коментарите са изключени за Първа автономна доставка в САЩ
Автономен тежкотоварен автомобил извърши първата си доставка в САЩ. Тежкотоварният автомобил пристигна в Колорадо Спрингс и достави 50 000 леденостудени бири Budweiser в ремаркето си. Така композицията влезе в историята, изминавайки автономно 190 км до целта.
Влекачът Volvo, оборудван със стотици камери и сензори, е една от петте подобни машини на компанията за автоматизация Otto, която наскоро беше придобита от Uber.
Все пак до историческото постижение не се стига без човешка помощ. Професионален шофьор първо закарва композицията до Форт Колинс, откъдето системата за самоуправление поема контрола до Колорадо Спрингс. По време на пътуването водачът само е наблюдавал и е записвал данни от спалната кабина. При влизане в Колорадо Спрингс човекът отново е застанал зад волана.
Тази седмица в Колорадо Спрингс хората пиха Budweiser, доставен от самоуправляващ се камион. Това е много яко, защото извършихме първата такава доставка в историята.
Джеймс Семброт, логистичен директор на Budweiser.
Транспортните власти в Колорадо били информирани за доставката и помогнали с определянето на маршрута. Камионът бил следван плътно от полицейска патрулка.
Безпилотният товарен камион се движил средно с 90 км/ч. Пътните полицаи пък били приятно изненадани от това, че камионът останал безопасно в платното си по време на пътуването.
Преди Otto, съоснователят на компанията Лиор Рон работил за Google Maps в продължение на 5 г. Партньорът му Антъни Левандовски пък идва от екипа на Google за самоуправляеми технологии.
През август фирмата е купена от Uber за 680 милиона американски долара. По това време компанията за споделен транспорт подготвя експеримент със собствената си технология за автоматично управление в Питсбърг.
Като част от сделката Левандовски оглавява екипа на Uber за автономни коли, а Рон продължава да работи в Otto по голямата цел – предлагане на транспортни услуги.
Otto се стреми към обезопасяване на наземния транспорт, тъй като 94 процента от смъртните случаи при катастрофи с камиони са причинени от човешка грешка.
Безпилотните камиони имат потенциaла значително да намаляват цените на застраховките, да довеждат до по-голяма ефективност при разхода на гориво и да елиминират карането с превишена скорост.
И макар законът да изисква присъствието на човек в камиона, Рон твърди, че технологията ще помогне на шофьорите да наваксат със съня по време на дългите пътувания.